top of page

Često postavljana pitanja

Mogu li žene trenirati Aikido?

Naravno. U Aikidu nema diskriminacije. Momci i cure, stari i mladi, svi rade po​

istom programu. Aikido trening je koncipiran tako da vježbačima ostavlja izbor kojom brzinom i snagom će izvoditi demonstrirane tehnike.

Koja je gornja dobna granica?​

Nema je. Jedna od posebnosti Aikida jest to što se njime možete baviti cijelog života. Jasno je kako će 80-godišnjak raditi veoma drugačiji Aikido od 20 ili 30-godišnjaka, no u Aikidu ta razlika u načinu i kvaliteti razumijevanja i izvođenja često ide u korist starijih Aikidoka.

Ima li u Aikidu natjecanja?

Nema. Aikido je, poput Judoa i Karatea, tradicionalna japanska borilačka vještina. No za razliku od spomenutih, Aikido nikada nije prilagođen u borilački sport (uz par iznimki). Sama priroda Aikido tehnika je nespojiva sa full kontakt sportskom borbom, zbog ogromnog rizika od ozljeda malih zglobova.

Koliko je Aikido efikasan "na ulici"?

Odgovor na ovo pitanje traži dodatno pojašnjenje. Naime, Aikido filozofija i vrijednosti koje je Osnivač Morihei Ueshiba nastojao prenijeti svojim učenicima zabranjuje borbu i nasilje bilo kakve vrste. Ako prihvatimo ideju da su svi ljudi na fundamentalnom nivou braća te kako je ljubav jedino što vrijedi osjećati u ovom kratkom životu, koncept neprijatelja i sukoba gubi na opipljivosti.

No, realnost je da čak i ako ste prosvijetljena duša bez mržnje za ijedno živo biće, i dalje niste imuni na stvarni fizički napad od nekog tko je na nižem duhovnom nivou.
 

Aikido je nastao iz stoljećima usavršavanih načina sakaćenja, ubijanja, razoružavanja i kontrole drugog ljudskog bića. Kao takav, gledajući samo tehničku stranu, veoma je efikasan u svakoj "stvarnoj" situaciji. No na našem treningu se od prvog dana kultivira atmosfera suradnje i način izvođenja tehnika koji sukob dovodi do kraja bez ozljede napadnutog ili napadača. Smatra se kako ne treba mnogo vremena za naučiti obraniti se od napada. Ono što nas interesira jest nivo vještine na kojem se sukob rješava uklanjajući pritom svaku mogućnost ozljede ili štete, napadnutog, napadača i okoline.

Koja je razlika između različitih Aikido stilova?

U svijetu, pa tako i na našim prostorima, postoji mnogo raznih škola, sistema i stilova koji svi koriste ime Aikido. Učenici Osnivača Moriheia Ueshibe su svi učili i vježbali istu stvar, no svaki je od njih bio snažna individua više ili manje inovativnog i kreativnog duha. Nakon Osnivačeve smrti, svaki od njegovih učenika je otišao svojim putem, bilo da su napustili Japan i otišli širiti Aikido (kako su ga oni razumjeli) po svijetu ili branili "tradicionalni" Osnivačev stil.
Tako danas imamo Aikikai, Ki Aikido, Yoshinkan, Iwama, Tomiki i mnoge druge manje poznate stilove koji su tijekom godina izrasli u federacije.
Tehnički se neki čak i drastično razlikuju od drugih, te je vještina skoro neprepoznatljiva od treninga do treninga. No osnovne principe Aikida dijele svi. Izbor gdje trenirati tako ovisi o individualnim potrebama i željama, kao i o fizičkim mogućnostima.

Stil Aikida koji se vježba u Fudoshinkan dojou pripada Aikikai federaciji, po liniji pok. Fumia Toyode Shihana. Po načinu rada spadamo u "tvrđe" Aikido stilove, što znači da se na treningu ne izbjegava kontakt te se poluge i ostale tehnike rade punom snagom - naravno uz dogovor vježbača.

Kakav je sistem napredovanja u Aikidu?

Već je spomenuto kako Aikido nema natjecanja ni medalja te nitko ne može biti svjetski prvak. Trenira se iz potpuno drugih razloga i motiva. No, kao tradicionalna borilačka vještina, Aikido ima sistem rangiranja.
Sedam je domajstorskih (
kyu) zvanja u našem Aikido stilu, za koja se polaže po programu zadanom od pok. Fumio Toyoda Shihana. Rangiranje ide odozgo na dole, pa je tako 7. kyu prvi koji početnici polažu, a 1. kyu posljednje i najviše domajstorsko zvanje. Majstorskih je zvanja deset, i njihovo rangiranje ide u suprotnom smjeru. Dakle prvo se majstorsko zvanje zove 1.DAN (DAN-stupanj), a najviši stupanj je 10.DAN. Zvanja do 5.DAN-a polažu se pred komisijom, a počevši od 6.DAN-a dodjeljuje ih Doshu (poglavar) iz Hombu dojoa.

​​

bottom of page